Βόλεϊ Κανόνες Για Τη Βαθμολογία Tiebreaker

Βόλεϊ, είτε με την έκδοση παραλία, τομέα, είναι ένα έντονο και ανταγωνιστικό άθλημα, ως διασκέδαση για να παρακολουθήσετε ως πρακτική. Ανεξάρτητα από το αν είστε συμμετέχων ή θεατής, θα πρέπει να γνωρίζετε τους κανόνες βαθμολόγησης για να απολαύσετε την εμπειρία στο μέγιστο. Αυτοί οι κανόνες επηρεάζουν τη στρατηγική της ομάδας, τον ρυθμό του παιχνιδιού και την ένταση γενικά. Επιπλέον, όπως συνήθως παρουσιάζονται ισοπαλίες στα σημεία ενός ατόμου σετ (όνομα που δόθηκε σε ένα γύρο στο βόλεϊ) και στη συνολική καταμέτρηση των συνόλων, είναι σημαντικό να γνωρίζουμε τις σωστές κανόνες tiebreaker.

Σχεδιάζει μια σειρά

Σύμφωνα με την FIVB (Διεθνής Ομοσπονδία Πετοσφαίρισης, για ακρωνύμιο στα αγγλικά), κάθε ομάδα βόλεϊ παίζεται με 25 πόντους. Σε περίπτωση ισοπαλίας 24-24, ωστόσο, η νικήτρια ομάδα πρέπει να κερδίσει κατά δύο πόντους. Το παιχνίδι συνεχίζεται μέχρις ότου μια ομάδα κερδίσει ένα προβάδισμα δύο σημείων. Οι κανόνες του NCAA (Εθνικού Πανεπιστημιακού Αθλητικού Συνδέσμου, για το ακρωνύμιο στην αγγλική γλώσσα), του Ηνωμένου Βόλεϊ και της Εθνικής Ομοσπονδίας έχουν την ίδια πολιτική "δύο βαθμών για να κερδίσουν ένα σετ".

Σχεδιάζει στον αγώνα

Σύμφωνα με την FIVB, κερδίζει ένα παιχνίδι από την ομάδα που κερδίζει τρία από τα πέντε σετ. Αν υπάρξει ισοπαλία 2-2, θα χρειαστεί να παίξετε ένα πέμπτο σύνολο tie-breaker. Αντί να παίζει μέχρι 25 πόντους, αυτό το πρόσθετο σετ αποτελείται από 15 πόντους. Όπως και τα κανονικά σετ, χρειάζεστε ένα προβάδισμα δύο σημείων για να κερδίσετε όταν φτάσετε σε 15 ή περισσότερα. Δεσμοί σε 14 σημεία κατά τη διάρκεια του σετ tiebreaker να επεκτείνουν το παιχνίδι σε τουλάχιστον 16 πόντους.

Στους κανόνες του NCAA Βόλεϊ Ηνωμένες Πολιτείες και την Εθνική Ομοσπονδία, τα παιχνίδια αποφασιστεί από την πρώτη ομάδα για να κερδίσει τρία από τα πέντε σετ, ή σε ορισμένες περιπτώσεις (όπως οι κανόνες περί κρατικών ένωση Εθνικά παιχνίδια ομοσπονδίας), δύο από τρία σύνολα. Όπως και στα παιχνίδια της FIVB, παίζεται σε σύνολο 15 μονάδων αν παίξει ισοπαλία 2-2 (για παιχνίδια πέντε σετ) ή ισοπαλία 1-1 (για παιχνίδια τριών σετ).

Παραλία βόλεϊ

Οι κανόνες της FIVB για βόλεϊ στην παραλία δηλώνουν ότι μια ομάδα κερδίζει ένα σετ εάν φτάσει τους πρώτους 21 βαθμούς, με ελάχιστο προβάδισμα δύο βαθμών. Ως εκ τούτου, εάν υπάρχει ισοπαλία στο 20 στο σκορ, το παιχνίδι συνεχίζεται έως ότου μία ομάδα φτάνει 22. Όσον αφορά τις σχέσεις σε σύνολα, FIVB κανόνες ορίζουν ότι μια ομάδα μπιτς βόλεϊ πρέπει να κερδίσει δύο σετ για κερδίστε το παιχνίδι (στο σύνολο των τριών συνόλων). Αν κάθε ομάδα κερδίσει ένα σετ, ένα τρίτο θα παιχτεί σε 15 πόντους. Ο νικητής πρέπει να φτάσει σε 15 πόντους με ένα πλεονέκτημα δύο ή περισσότερων. Ο Οργανισμός Παραλίας Βόλεϊ των Ηνωμένων Πολιτειών ακολουθεί τους ίδιους κανόνες.

Το τουρνουά ελκύει

Κατά τη διάρκεια του all-against-all τουρνουά και άλλων που δεν έχουν απολεσθεί με απώλειες, δύο ομάδες θα μπορούσαν να έχουν το ίδιο συνολικό ρεκόρ κερδών και ζημιών.Εάν αυτό συμβαίνει σε ένα τουρνουά NCAA, οι δύο ομάδες θα παίξουν ένα ενιαίο σύνολο tiebreaker να καθοριστεί ποιος προχωρά στο τουρνουά. Οι κανόνες βόλεϊ των Ηνωμένων Πολιτειών ορίζουν τις ίδιες διαδικασίες. Τα σετ tie-break παίζονται σε 25 πόντους, εφαρμόζοντας τον κανόνα "νίκη με δύο".

Ισοπαλίες σε μια κανονική περίοδο

Αν η θέση και η συμμετοχή στο τουρνουά αποφασίζεται από την κανονική περίοδο και δύο εν δυνάμει ταξινομούνται ομάδες γραβάτα, διάφορες οργανώσεις βόλεϊ έχουν συγκεκριμένες μεθόδους για να αποφασίσει ποιες ομάδες εισάγετε το τουρνουά ή τον τελικό, και πώς ορίζεται η ταξινόμηση. Μια κοινή προσέγγιση για το tiebreaker είναι εκείνη που υιοθετήθηκε από την United States Volleyball. Εάν δύο ομάδες πληρούν τις προϋποθέσεις για τον τελικό, αλλά έχουν ταυτόσημο ρεκόρ κατά τη διάρκεια της σεζόν, τα αποτελέσματα μεταξύ των δύο ομάδων θεωρούνται ότι καθορίζουν την ταξινόμηση. Αν τα αποτελέσματα από το head to head είναι ταυτόσημα, θα ληφθεί υπόψη και η διαφορά των σημείων στις νίκες. Σύμφωνα με τα πρότυπα των ΗΠΑ, σε περίπτωση που δύο ή περισσότερες ομάδες δεμένα, θα παίξουν παιχνίδια από ένα σετ με 25 πόντους μεταξύ τους για να αποφασίσουν ποια ομάδα προχωρά στον τελικό.

Βίντεο Φροντιστήριο: World chess championship tiebreaker has political backdrop.